Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Żubra w Jankowicach

Dopisała pogoda, ale przede wszystkim frekwencja. 11 czerwca podczas „Dnia Żubra” Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Kobiór w Jankowicach był chętnie odwiedzany przez całe rodziny.

Żubry z Zagrody Pokazowej Ośrodka wyszły wszystkim na powitanie… a później - „brodacze sędziwi, władcy lasów” - majestatycznie oddaliły się zaszywając w knieję. Taki był początek sobotniego spotkania z żubrami i żubrzą tematyką, która tutaj królowała, a to dzięki finałowi konkursu plastycznego ogłoszonego przez Nadleśnictwo Kobiór „Żubr brodacz sędziwy, lasów władca”. Nawiązanie do mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” nie było przypadkowe, wszak 2022 r. to Rok Romantyzmu, gdyż 200 lat temu nasz wieszcz wydał „Ballady i romanse”, od których zaczął się polski romantyzm.

Laureaci konkursu stawili się prawie wszyscy (z rodzicami, dziadkami, nauczycielami). Emocji nie brakowało, a dla wielu uczestników był to pierwszy laur w życiu. Konkurencja była wszak ogromna. Prace naprawdę pobudzały wyobraźnię, co można było oglądać na terenie Ośrodka, gdyż „Dzień Żubra” był jak najbardziej plenerowy. Na wolnym powietrzu dzieci mogły popróbować swoich sił podczas warsztatów plastycznych biorąc do ręki pędzle, gąbki, szablony z rozmachem tworząc swoje małe dzieła.

Jeśli natomiast ktoś chciał odpocząć od żubrzej tematyki, którą prezentowali leśnicy z Nadleśnictwa Kobiór, mógł obejrzeć bardzo ciekawe stoiska przygotowane przez leśników z nadleśnictw: Rybnik, Katowice oraz Wisła. Jak odróżnić drewno sosnowe od brzozowego? Ile pszczół może żyć w jednym ulu? Czym żywi się głuszec? – na takie m.in. pytania odpowiadali pracownicy nadleśnictw.

Fot. J. Derek