Lista aktualności Lista aktualności

Hubertus 2021 w Pszczynie

26 września Pszczyna, zgodnie ze swoją wielowiekową tradycją, znów stała się ponadregionalnym centrum leśno-łowieckim za sprawą obchodzonych tu uroczystości ku czci św. Huberta.

Tegoroczny Hubertus został zorganizowany przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego wraz z Komisją Rejonu Pszczyńskiego PZŁ, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach i burmistrza Pszczyny. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. hubertowską w kościele p.w. Wszystkich Świętych. Imponujący był przemarsz przez pszczyński Rynek pocztów sztandarowych kół łowieckich, które prowadził poczet sztandarowy Nadleśnictwa Kobiór.

Wśród zaproszonych gości przybyli m.in. Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, Zygmunt Łukaszczyk, wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej, a także samorządowcy na czele z Barbarą Bandołą, starostą pszczyńskim. Dyrektora RDLP w Katowicach reprezentował jego zastępca ds. gospodarki leśnej Hubert Wiśniewski. Na spotkanie przybyło także wielu nadleśniczych z terenu katowickiej Dyrekcji LP. Licznie przybyłych myśliwych z wielu kół łowieckich reprezentował Michał Gawdzik, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ, łowczy okręgowy w Katowicach. Wśród wielu głosów przeważało przekonanie, że łowiectwo pojmowane jako nierozerwalnie związane z dbaniem o dobrostan zwierzyny i trwałość lasu, powinno być chlubą dobrej polskiej tradycji. Z tej racji apelowano o jedność braci łowieckiej w realizacji tych celów.

Podczas uroczystości wręczono najwyższe odznaczenia łowieckie „złom”, które trafiły do trzech kół: „Bażant” Racibórz, „Przepiórka” w Bojszowach i „Bażant” w Miedźnej. Uhonorowano zmarłego Antoniego Łaskę, a odznaczenie odebrała żona Helena. Miłym akcentem uroczystości był fakt, że leśnicy i myśliwi pamiętają o osobach, które z różnych przyczyn nie mogą cieszyć się dobrym zdrowiem. Lasy Państwowe (RDLP w Katowicach, Nadleśnictwo Kobiór) zaoferowały voucher w kwocie 2 tys. dla Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Piasku, taką samą kwotę w formie voucheru Zarząd Okręgowy PZŁ przekazało Stowarzyszeniu Na rzecz Pomocy Uczniom z Upośledzeniem Umysłowym przy Zespole Szkół nr 3 Specjalnych „Razem” w Pszczynie. Identycznej wartości voucher Koło Łowieckie „Bażaniec” Czechowice przekazał Domowi Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

Oficjalną część uroczystości zakończył prof. dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski, dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który nieoczywistymi skojarzeniami z leśnictwem i łowiectwem, zachęcił wszystkich do głębszego rozumienia świata przyrody.

Niedzielne popołudnie, przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie, zachęciło mieszkańców Pszczyny i okolic do spędzenia kilku godzin w atmosferze tematyki leśno-łowieckiej, często całymi rodzinami. Oblegane były stoiska promocyjne nadleśnictw: Ustroń, Katowice i Wisła. Swoje walory prezentowali także myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego. Był też czas na krótką ucztę - po przygotowany przez wojsko staropolski bigos stała długa kolejka.

Dla żądnych mocniejszych wrażeń, na błoniach pszczyńskiego zamku przygotowano konkurencję „pogoń za lisem”. Niełatwo było złapać kitę, a dzięki wybornym umiejętnościom jeźdźców z Pszczyńskiego Ludowego Klubu Jeździeckiego, emocje trwały długo. Podczas pokazów zaprezentowały się także psy myśliwskie wielu ras. Byli także sokolnicy.

Pszczyńskie obchody Hubertusa były doskonałą okazją do promocji łowiectwa, które spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców Ziemi Pszczyńskiej i gości, którzy tego dnia odwiedzili Pszczynę. W rozmowach przewijały się pozytywne skojarzenia z myślistwem, często odwołujące się do rodzinnych wspomnień.


Fot. Jacek Derek