Lista aktualności Lista aktualności

Loret dla doktora Hławiczki

Podczas obchodów Święta Lasu 8 czerwca w Janowie Lubelskim, lekarz weterynarii Mieczysław Hławiczka odebrał z rąk dr inż. Andrzeja Koniecznego, przyznawaną przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych od 2001 roku nagrodę im. Dyrektora Adama Loreta.

Lekarz weterynarii Mieczysław Hławiczka ukończył studia na Wydziale Weterynarii SGGW w Warszawie. Jako syn leśnika – kierownika Rezerwatu Żubrów w Pszczynie od 1948 r. ma ciągły kontakt z żubrami. Jest znanym i cenionym w środowisku tzw. „żubrologów” jako lekarz weterynarii praktyk i konsultant w hodowli żubrów nie tylko w Polsce.
Z zaangażowaniem oddaje się pracy na rzecz żubrów przebywających w rezerwacie „Żubrowisko”, na terenie Nadleśnictwa Kobiór. Prowadząc bieżącą opiekę nad osobnikami przebywającymi w rezerwacie i dbając o ich stan zdrowia, opracowuje i udoskonala nieinwazyjne metody postępowania, które pozwalają na minimalizację stresu podczas podawania środków farmakologicznych czy pobierania materiałów do badań diagnostycznych i genetycznych.
Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.
Swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystuje w opiece weterynaryjnej nad żubrami z Rezerwatu Żubrów w Jankowicach nieprzerwanie od momentu przejęcia hodowli przez PGL LP Nadleśnictwo Kobiór w 1996 roku.

Lekarz Weterynarii Mieczysław Hławiczka otrzymał nagrodę za działalność popularyzującą model ochrony przyrody w polskich lasach w aspekcie restytucji, hodowli i ochrony żubra.