Lista aktualności Lista aktualności

Na gościnnych występach w Wiśle

Na zaproszenie kolegów z Nadleśnictwa Wisła, odpowiedzieliśmy z ochotą, biorąc udział w sobotnio-niedzielnym Pikniku Ekologiczno-Leśnym w Wiśle.

Mocny skład reprezentujący Nadleśnictwo Kobiór pojawił się w wiślańskim amfiteatrze o poranku w sobotę 8 lipca br.
Na naszym stoisku promowaliśmy to co jest największą chlubą Nadleśnictwa – prowadzoną od 152 lat, najstarszą w Europie hodowlę żubra.
Turyści z Olsztyna, Zielonej Góry, Borów Tucholskich – krótko mówiąc – z całej Polski, odwiedzający nasze stoisko często nie wiedzieli, że taka hodowla istnieje. Jeszcze większym zaskoczeniem był fakt, że to właśnie pszczyńskie żubry to protoplaści m.in. stada w Puszczy Białowieskiej.
- Sześć z dwunastu żubrów, które odtwarzały dzisiejszą populację żubrów na świecie, pochodziło z Pszczyny – tłumaczył Zygmunt Kwapis nasz edukator.

Zdawać by się mogło, że rozpoznawanie polskich gatunków drzew lasotwórczych to niewielka atrakcja. Nic bardziej mylnego. Okazało się, że wśród znacznej części biorących udział w tym działaniu, jest duża znajomość gatunków ozdobnych, parkowych, obcych, a niestety umiejętności zawodzą kiedy do rozpoznania są gatunki budujące nasze lasy.
Drewno – wspaniały, odnawialny surowiec. Najlepiej opowiada się o niezwykłych właściwościach i licznych zastosowaniach drewna, podczas tworzenia własnego dzieła… na kawałku drewna. Malowanie na drewnie sprawiało dzieciom wiele radości, a drewniany wytwór własnych rąk, będzie nie tylko pamiątką z wakacyjnego pobytu w Wiśle ale także ozdobą dziecięcego pokoju.
„Żubrowe" puzzle układali wszyscy od najmłodszych po dorosłych.
- Rozmowy z rodzicami, wśród których była spora grupa nauczycieli, prowadzone z rodzicami w trakcie aktywności pociech, już zaowocowały rezerwacją terminów na leśne lekcje w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach – mówi Zygmunt Kwapis.