Asset Publisher Asset Publisher

Pamiętajmy o żubrach - zbierajmy żołędzie i kasztany!

Dzienna porcja karmy dla jednego dorosłego żubra sięga nawet 60 kilogramów. W sezonie jesienno-zimowym możemy pomóc tym największym roślinożercom Europy – zbierajmy dla nich żołędzie i kasztany.

Nadleśnictwo Kobiór, które hoduje żubry w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, jak co roku ogłasza akcję zbioru żołędzi i kasztanów. Jesień to czas, w którym zwierzyna leśna gromadzi zapasy pokarmowe przed zimą. Żubry potrzebują ich najwięcej, a my możemy pomóc przetrwać im ten trudny czas.

Od września żubry powoli przygotowują się do zimy - zagryzają wierzchołkowe partie pokrzyw, zjadają grzyby, głównie opieńki. Kasztany i żołędzie są doskonałym przysmakiem dla zwierzyny - wyróżniają się wyjątkowym smakiem oraz zawartością mnóstwa składników odżywczych. Żołędzie      są bogate w skrobia, białko i węglowodany, zawierają witaminy z grupy B, a także liczne minerały.

Zachęcamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do akcji. Pamiętajmy, że żołędzie i kasztany powinny być przechowywane w małych ilościach w suchym miejscu, najlepiej w kartonach a nie opakowaniach foliowych.

Akcję koordynuje Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Kobiór.

Tel. kontaktowy – 539 987 171.