Asset Publisher Asset Publisher

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

W dniach od 23.09 do 30.09.2016r. w województwie śląskim prowadzona będzie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Informacja prasowa o przeprowadzanej na terenie województwa śląskiego akcji szczepienia lisów wolno żyjących w akcji jesiennej w 2016 roku.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 23.09-30.09.2016 r. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów do wyłożenia, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają  z  odległości ok. 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202 620 dawek szczepionki (20 dawek na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasach, ale również nad  pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynna zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała,  które  zetknęły  się  ze   szczepionką.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie, a w województwie śląskim nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny od 2012 r.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, dwa razy do roku: wiosną i jesienią.

Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

Dodatkowo informuję, że na terenie województwa śląskiego w ostatnich latach stwierdzono:

1.   w 2003 roku stwierdzono 1 przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,

2.   w 2004 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,

3.   w 2005 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

4.   w 2006 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,

5.   w 2007 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

6.   w 2008 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

7.   w 2009 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

8.   w 2010 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

9.   w 2011 1 przypadek wścieklizny u lisa wolno żyjącego,

10.  w 2012 roku 1 przypadek wścieklizny u psa,

11.  w 2013 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

12.  w 2014 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

13.  w 2015 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

14.  w pierwszej połowie 2016 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny.,

Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie będą udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 611.