Asset Publisher Asset Publisher

Ćwiczenia PSP

Już po raz kolejny w tym roku, na terenie lasów Nadleśnictwa Kobiór odbyły się ćwiczenia strażaków. Tym razem swoje umiejętności szlifowali strażacy z Tyskiej, Mikołowskiej i Żorskiej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Lasy Państwowe zorganizowały unikalny w skali Europy i jak wskazują statystyki, niezwykle skuteczny system ochrony przeciwpożarowej. Składa się na niego ponad 600 wież obserwacyjnych, samoloty, samochody patrolowo gaśnicze, oraz punkty alarmowo-dyspozycyjne. Utrzymanie tego systemu kosztuje Lasy Państwowe 85 mln rocznie.

Leśnicy dbają przez cały rok o stan dojazdów pożarowych oraz punktów czerpania wody. Pełnią także dyżury w okresie tzw. „akcji bezpośredniej ochrony przeciwpożarowej lasu” - od marca do października.

Jednak w razie wystąpienia pożaru w lesie do akcji zawsze wkraczają strażacy. To od ich orientacji w terenie, sprawności i wielu innych umiejętności zależy jak szybko zostanie ugaszony pożar.

Dlatego właśnie, co roku, na ternie Nadleśnictwa Kobiór odbywają się ćwiczenia Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Te ostatnie, zorganizowane przez  Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach odbyły się pod hasłem „Lasy 2019”. Ich tematem był pożar lasu i zapewnienie zaopatrzenia wodnego na dużych odległościach.