Asset Publisher Asset Publisher

Przedświąteczne patrole

Od 12 grudnia trwa akcja „CHOINKA-17”. W najbliższy weekend Straż Leśna będzie patrolować las wspólnie z policją konną.

Co roku przed Bożym Narodzeniem nasilają się kradzieże choinek. Szczególnie groźne jest okaleczanie drzewek przez obcinanie gałęzi i czubów na stroiki świąteczne. Złodzieje nie gardzą także innymi roślinami leśnymi: krzewinkami borówek, bluszczami a nawet mchami i widłakami. W odpowiedzi na to szkodnictwo leśne Straż Leśna wraz z innymi służbami m.in. policją i Strażą Graniczną prowadzi działania prewencyjne.

Na terenach leśnych Nadleśnictwa Kobiór akcja już trwa a 16 grudnia br. do Strażników dołączą funkcjonariusze z Zespołu Policji Konnej z Chorzowa.

Podczas tego rodzaju akcji wykrywane są nie tylko przypadki kradzieży drzewek. Często patrole znajdują także złapaną we wnyki zwierzynę oraz zastawione sidła i wnyki. Podczas ubiegłorocznej akcji w skali kraju odnotowano 12 przypadków kłusownictwa, a także znaleziono 222 wnyki. Stwierdzono również 58 przypadków zaśmiecania lasu.

Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat lub skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 zł.

W ubiegłym roku akcja w Polsce zakończyła się nałożeniem 176 grzywien na kwotę ponad 18 tys. zł, a w przypadku 125 osób sprawą zajęła się prokuratura lub policja.