Asset Publisher Asset Publisher

Zbierajmy żołędzie i kasztany!

Nadleśnictwo Kobiór ogłasza coroczną akcję zbioru żołędzi i kasztanów. Jesień to czas, w którym zwierzyna płowa – m.in. jelenie, daniele i sarny, a także żubry, gromadzą zapasy pokarmowe przed zimą, a my możemy im w tym pomóc.

Od września zwierzęta leśne powoli przygotowują się do zimy – najtrudniejszego dla nich okresu w roku. Żubry zagryzają wierzchołkowe partie pokrzyw, zjadają grzyby, głównie opieńki. Jednak i my możemy im pomóc wzbogacić dietę przed trudnym okresem zimowym, gdy las przykryje śnieg i o pożywienie będzie trudno. Kasztany i żołędzie są doskonałym przysmakiem dla zwierzyny - wyróżniają się wyjątkowym smakiem oraz zawartością mnóstwa składników odżywczych. Owoce dębu, czyli żołędzie, są bogate w skrobia, białko i węglowodany. W jego składzie znajdziemy witaminy z grupy B, a także liczne minerały. Owoce kasztanowca zawierają m.in. flawonoidy. garbniki, kumaryny i karotenoidy.


Zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Po zbiorze, żołędzie i kasztany, powinny być przechowywane w małych ilościach w suchym miejscu, najlepiej w kartonach, a nie opakowaniach foliowych. Większe partie zebranych żołędzi i kasztanów pracownik Nadleśnictwa, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, będzie odbierać osobiście.

Akcję koordynuje Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Kobiór.

Tel. kontaktowy – 539 987 171.