Asset Publisher Asset Publisher

Bogactwo lasów naszym skarbem

Wystawa „Bogactwo lasów naszym skarbem” 5 grudnia 2022 r. została otwarta w „Galerii pod Ratuszem” w podziemiach Urzędu Miasta Strumień i potrwa około dwóch miesięcy.

Prezentowane ekspozycje z pewnością wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać walory lasu i problemy, które wiążą się z potrzebą ich zachowania w dobrej kondycji. Wystawa została zorganizowana przez Urząd Miasta Strumień, Nadleśnictwo Kobiór oraz Koło Łowieckie „Bażaniec” z Czechowic-Dziedzic.

Jednym z głównych „bohaterów” wystawy jest żubr. Temu wyjątkowemu gatunkowi, żyjącego od około 157 lat w lasach administrowanych obecnie przez Nadleśnictwo Kobiór, poświęcona jest ekspozycja w jednej z dwóch sal galerii. Cała długa historia pszczyńskich żubrów opowiedziana jest w formie chronologicznie zaprezentowanych posterów. Przyciągają także niezwykłe, podpatrzone okiem fotografika, zdjęcia żubrów, i jest to wyjątkowa okazja, aby spojrzeć „królowi puszczy” prosto w oczy, o co trudno w realnym życiu. Ten gatunek, któremu groziło wymarcie, inspirował artystów – dlatego zwiedzający wystawę obejrzą także ich prace oraz te przygotowane przez dzieci w ramach konkursów plastycznych organizowanych przez Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Kobiór.

Funkcje lasu w ciągu wieków ewoluowały. Dawniej „żywił i ogrzewał”, dziś jest dla nas wartością samą w sobie. Na wystawie każdy dowie się m.in. po co sadzimy las, jakie ma zastosowanie drewno, na czym polega drugie życie drzewa, jak się odnawia las. Przygotowane infografiki przedstawiają tematykę małej retencji w lesie, rolę lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla oraz dekalog zachowania się w lesie.

Naturalnym elementem środowiska leśnego jest oczywiście świat fauny. Dlatego na wystawie nie mogło zabraknąć eksponatów zwierząt – ptaków i zwierząt łownych żyjących w naszych lasach i przygotowanych przez Koło Łowieckie „Bażaniec” z Czechowic-Dziedzic. Eksponaty zwierząt pochodzą z prywatnej kolekcji Heleny Łaski.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. leśnicy, samorządowcy, przedstawiciele kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego oraz nauczyciele. Wystawa ma bowiem charakter edukacyjny i jest skierowana przede wszystkim do uczniów szkół.

- Społeczeństwa cywilizowane nie tylko prowadzą eksploatację, ale dbają o dobra naturalne, m.in. o lasy – mówił Marian Pigan, nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór. – Jesteśmy o tyle w dobrej sytuacji, że lesistość Polski od II wojny światowej się zwiększa i dziś sięga prawie 30% powierzchni kraju. Pamiętajmy także, że las jest pewnym luksusem. Dziś stać nas na korzystanie z niego. Zachęcam więc do mądrego korzystania z lasu.
- Powinniśmy okazywać przede wszystkim szacunek przyrodzie – powiedział Jan Berger, prezes Koła Łowieckiego „Bażaniec” w Czechowicach-Dziedzicach. - Chodzi o to, aby wspólnie działać na jej rzecz, gdyż wszyscy jesteśmy jej elementami. Wystawa ma do tych działań zachęcać.

- Bardzo się cieszę, że tematyka leśna zagościła w naszej galerii Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. – Dziękuję leśnikom i myśliwym, że przygotowując wystawę chcieli podzielić się z nami swoimi pasjami związanymi z otaczającą nas przyrodą. Mam nadzieję, że liczne grono zwiedzających odwiedzi naszą galerię.


Galeria jest czynna w godzinach pracy UM w Strumieniu - poniedziałek, wtorek, czwartek: 7.30-15.30, środa: 7.30-16.30, piątek 7.30-14.30. Grupy zorganizowane są przyjmowane po wcześniejszym uzgodnieniu (tel. 781 727 772).

Zdjęcia J. Derek