Asset Publisher Asset Publisher

Czas narodzin

Dzień Żubra to już tradycja. Co roku na wiosnę w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej, spotykają się uczniowie i nauczyciele ze szkół powiatu pszczyńskiego, aby wraz z leśnikami i opiekunami hodowli świętować przyjście na świat nowych żubrów.

W tegorocznych obchodach wzięło udział ponad stu uczniów z dziesięciu szkół podstawowych i przedszkoli. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: gry, zabawy, konkursy. Nawet padający deszcz nie zakłócił dobrej zabawy. Punktem kulminacyjnym święta żubrów było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą laurkę dla żubra. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Kobiór Zbigniewa Rysia.
- Wiosenne narodziny żubrów w naszej, funkcjonującej nieprzerwanie od 152 lat hodowli, są świetnym pretekstem do poznania historii i biologii „króla puszczy". Cieszymy się z zaangażowania tak wielu szkół i nauczycieli – mówił Zbigniew Ryś.
W tym roku w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej pojawiło się pięć cieląt. Imiona, zaczynające się od liter PL dla linii nizinnej i PO dla linii pszczyńskiej żubrów będziemy nadawać nowym mieszkańcom, liczącej 45 osobników, zagrody już jesienią.

Przypomnijmy:
Samce żubrów dojrzewają płciowo w 3 roku życia i w warunkach hodowli rezerwatowej uczestniczą w rozrodzie do 15 roku życia. Samice osiągają dojrzałość w 3 roku, a pierwsze cielę rodzą w 4 roku życia. Są płodne do późnej starości, rodząc w ciągu życia przeciętnie 9 cieląt.
Sezon godowy u żubrów trwa od sierpnia do października a ciąża 264 dni. Cielęta rodzą się wiosną. Oznaki ciąży są u żubrzyc słabo widoczne ze względu na budowę krów oraz niewielki płód. Dlatego każde narodziny w rezerwacie są niespodzianką.
Krowa przed porodem opuszcza stado i rodzi cielę w bezpiecznym miejscu. Dołącza do stada wraz z cielęciem dopiero po kilku dniach.

Informacje o życiu żubrów zaczerpnięte z monografii „Żubr" Małgorzaty i Zbigniewa Krasińskich.