Asset Publisher Asset Publisher

Dwa żubry z Jankowic zasilą nowe stado w Nadleśnictwie Janów Podlaski

25 stycznia dwa żubry z rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach koło Pszczyny wyjechały do zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Janów Lubelski, gdzie powstaje stado założycielskie nowej hodowli tych zwierząt.

Do przewozu z Nadleśnictwa Kobiór wytypowano dwa samce - Polatka i Pomamina - urodzone w rezerwacie w 2019 roku. Jego powierzchnia (ponad 700 ha) oraz wielkość jankowickiego stada gwarantują prawidłowy behawior zwierząt, które dołączą do grupy żubrów przywiezionych z Nadleśnictwa Borki z północno-wschodniej części kraju. Tam starsze osobniki zostały odłowione z wolnego stada żyjącego w Puszczy Boreckiej, natomiast cielęta urodziły się w zagrodzie.

Nowe założycielskie stado będzie się składało z 4-5 dorosłych samic, jednego około 2,5-letniego samca, 2 samców 1,5-rocznych (tych z Nadleśnictwa Kobiór) oraz 2 cieląt (samica i samiec) urodzonych w zeszłym roku. Właściwa struktura całej grupy powinna uwzględniać 60-70% udział samic. Pierwsze przyjadą do Janowa Lubelskiego żubry z Nadleśnictwa Borki, potem dołączą do nich dwa samce z Nadleśnictwa Kobiór.

Przewóz żubrów do zakładanej hodowli w Nadleśnictwie Janów Lubelski jest realizowany w ramach projektu POIiŚ (Projekt Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Głównym celem działań janowskich leśników będzie wsiedlenie wolnego stada żubrów w celu utrzymania stabilności i bezpieczeństwa gatunku w kraju. Docelowo liczebność stada w Lasach Janowskich jest zakładana na 30–40 zwierząt.