Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Żubra 2018

To święto na stałe już zagościło w kalendarzu wydarzeń edukacyjnych PGL LP Nadleśnictwa Kobiór. 7 czerwca br. na terenie Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach spotkali się uczniowie i nauczyciele z placówek oświatowych z terenu Nadleśnictwa.

Wydarzenie rozpoczęło się grą terenową pod hasłem „Z żubrem przez historię”. Drużyny poszczególnych szkół wyruszyły na trasę gdzie w oznaczonych punktach czekały na nich zadania do wykonania: rozpoznawanie gatunków drzew i roślin, poszukiwanie gniazd i budek lęgowych dla ptaków, quiz dotyczący historii i biologii żubrów i wiele innych.

W tym samym czasie pozostali uczniowie rozwieszali przygotowane wcześniej laurki dla żubra oraz malowali okolicznościowy mural. Tematem prac plastycznych było stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i tym samym stulecie ochrony przyrody, której symbolem jest właśnie żubr.

Bardzo wysoki poziom zmagań konkursowych sprawił, że jurorzy stanęli przed trudnym wyzwaniem.

W grze terenowej zwyciężyły drużyny: I miejsce – Sp nr 17 z Żor; II miejsce SP nr 22 w Tychach, SP w Czarkowie, ZSP w Studzienicach; oraz III miejsce ZSP w Jankowicach. 

Najwyżej jurorzy ocenili laurki autorstwa: I miejsce – Karolona Pławecka ZSP w Studzienicach; II miejsce – Jakub Wachowski – SP nr 17 w Żorach, III miejsce Karina Kotajny z ZSP w Jankowicach.

Nagrody wręczali Zbigniew Ryś - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kobiór oraz Ireneusz Krosny artysta pochodzący i mieszkający w Tychach.

Ireneusz Krosny, gość honorowy Dnia Żubra, przy udziale uczniów wraz z Zbigniewem Rysiem posadził pamiątkowy dąb przy Ośrodku hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej.

Po raz kolejny potwierdziła się zasada, że edukacja poprzez zabawę, na łonie natury jest najbardziej efektywną formą. A świadczyły o tym zadowolone buzie dzieci i podziękowania z ust nauczycieli.