Asset Publisher Asset Publisher

Integracja w lasach pszczyńsko-kobiórskich

Grupa 8 podopiecznych wraz z opiekunami ze Stowarzyszenia Na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic 19 lutego przebywała na terenie Nadleśnictwa Kobiór.

Goście odwiedzili Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach. Mimo wietrznej, ale słonecznej pogody, żubry przebywające w zagrodzie pokazowej nie zawiodły i pokazały się wycieczce w pełnej okazałości podchodząc na bezpieczną odległość – akurat tyle, żeby wykonać pamiątkową fotografię. Pytań na temat hodowli tych zwierząt nie brakowało i dalsze zajęcia przeniosły się do sali edukacyjnej Ośrodka. Następnie podopieczni SPES odwiedzili gajówkę „Osowiec” na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Nadleśnictwie Kobiór. Tam prowadzono zajęcia integracyjne, również w plenerze. Wspólny posiłek pod wiatą turystyczną zakończył całodzienny wyjazd integracyjny Stowarzyszenia, tym razem w samym sercu lasów pszczyńsko-kobiórskich.

- Mieliśmy naprawdę dużo pozytywnych wrażeń z pobytu w Nadleśnictwie – mówił Mateusz Klaja, wolontariusz SPES. – Żubry widzieliśmy „na żywo” po raz pierwszy. Te dobre emocje płynące z kontaktu z przyrodą, pozostaną wśród naszych podopiecznych na długo.

Miłym akcentem spotkania było przekazanie Nadleśnictwu Kobiór budki lęgowej dla ptaków, która własnoręcznie została wykonana przez jednego z podopiecznych SPES. Starannie wykonana, znormalizowana  budka zostanie powieszona na jednym z drzew w Leśnictwie Studzienice - w sam raz, gdy wkrótce rozpocznie się okres lęgowy ptaków.

Stowarzyszenie SPES jest organizacją pozarządową działającą od 35 lat. Jedną z form jego działalności jest prowadzenie Klubu Integracyjnego dla osób niepełnosprawnych. Dla nich zorganizowanie czasu wolnego, zwłaszcza w weekendy jest ogromną trudnością. Klub powstał po to, aby integrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi, a także po to, aby osoby z niepełnosprawnością uczyły się korzystać z miejsc publicznych oraz aby poznawały przyrodę, swoje bliższe i dalsze otoczenie. Ośrodek Terapii SPES, w ramach rehabilitacji i terapii, od lat zajmuje się wytwarzaniem budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków.