Asset Publisher Asset Publisher

Ostatnie w tym roku żubry z Jankowic wyjechały do Hiszpanii

Już po raz trzeci i ostatni w tym roku kolejne 4 żubry 1 grudnia opuściły rezerwat „Żubrowisko” w Nadleśnictwie Kobiór - tym razem pojechały do odległej o ponad 2,5 tysiąca kilometrów Valencii w Hiszpanii.

Do wyjazdu wyselekcjonowano trzy samice: roczną, 2-letnią i 5-letnią oraz 5-letniego samca. Dzięki fachowej opiece i doświadczeniu pracowników zajmujących się w rezerwacie żubrami, wszystkie osobniki przeznaczone do transportu zostały odłowione w sposób zapewniający zwierzętom jak największy komfort i bezstresowy załadunek do skrzyń. Przed długą, około 2,5-dniową podróżą, zwierzęta zostały nakarmione i napojone.

Hiszpański kierunek jest znany pszczyńskim żubrom, które od lat zasilają hodowle m.in. w hiszpańskich górach Kantabrii. W 2017 roku nasze żubry dały początek nowej hodowli w Villagordo del Cabriel, w południowo-wschodniej Hiszpanii, w gminie Valencia. To hodowla o powierzchni około 500 ha zarejestrowana w Księdze Rodowodowej. Przeważają tam drzewostany sosnowe (około 40%) w domieszce z dębem ostrolistnym. Liczne zarośla, krzewy i kilka otwartych pastwisk stwarza dogodne warunkami dla dziko żyjących zwierząt.

Ośrodek hodowlany jest położony na wysokości około 700 m n.p.m. Latem temperatury sięgają tam nawet 35 stopni Celsjusza, a przy lekkich zimach słupek rtęci waha się w okolicy 0 stopni. Żyją tam m.in. jelenie, daniele, muflony i dziki. Obiekt zapewnia opiekę nad zwierzętami z dodatkowym karmieniem i dostępną wodą przez cały rok. Ośrodek sąsiaduje z rezerwatem biosfery – Hoces del Rio Cabriel.

Właśnie tam 4 grudnia nad ranem dotrze transport z żubrami, które wzbogacą pulę genową już żyjących na terenie ośrodka żubrów. W opinii European Bison Conservation Center of Spain, który bierze udział w programie ochrony gatunku realizowanym na terenie Europy, jednym z celów sprowadzania żubrów w tej rejon Hiszpanii jest zbadanie relacji między tymi zwierzętami a fauną południowo-wschodniej części kraju i lasami śródziemnomorskimi.

Transport żubrów został zorganizowany w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. Jednym z jego celów jest przemieszczanie żubrów do sprawdzonych ośrodków zagranicznych w celu ich dalszej hodowli.