Asset Publisher Asset Publisher

W Jankowicach urodziły się dwa żubry

Takich narodzin na terenie Rezerwatu „Żubrowisko” w Nadleśnictwie Kobiór dawno już nie widziano. W jednej z zagród krowa wycieliła się niemal na oczach pracowników na co dzień opiekujących się stadem. To oznacza, że żubry żyją tu w jak najbardziej naturalnych warunkach i czują się dobrze.

Zwykle narodziny żubrów odbywają się w ustronnym miejscu w głębi lasu i dopiero po kilku dniach matka przyprowadza potomstwo do stada. Tym razem było inaczej – wycielenie nastąpiło niedaleko ogrodzenia jednej z zagród, gdzie żubry są codziennie karmione.
To był moment, gdy nagle spostrzegliśmy, jak krowa zaczęła oblizywać cielaka – mówił jeden z pracowników.
Cielak i cieliczka urodziły się 26 maja i 5 czerwca. Przypuszcza się, że ważą każde po około 20 kg, ale w przypadku dorosłego samca osiągną kiedyś wagę 600-700 kg, a samicy 400-540 kg. Przychówek wkrótce otrzyma imiona, które będą się zaczynały na litery „Pl” lub „Po” – podobnie, jak nazywają się krowy, które urodziły cielęta.

Wiosna i lato to czas, gdy stado żubrów się powiększa. Na terenie Rezerwatu „Żubrowisko” przebywa 55 osobników, kilka tygodni temu do stada dołączyły dwa nowe cielęta.