Asset Publisher Asset Publisher

Z wizytą u jubilata

W styczniu br. dziewięćdziesiąte urodziny obchodził jeden z pierwszych Nadleśniczych Nadleśnictwa Pszczyna. Z tej okazji serdeczne życzenia dla Adama Fickowskiego złożyli reprezentacja Nadleśnictwa Kobiór, NSZZ Solidarność Pracowników Nadleśnictwa Kobiór i emerytowani współpracownicy.

Urodzony w styczniu 1928 roku w Grodźcu koło Będzina Adam Fickowski, w czasie okupacji wielokrotnie aresztowany i wywieziony m.in. „na roboty” do Miedźnej potem na lotnisko w podkrakowskich Czyżynach.
Studia na wydziale Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył w 1953 roku. Pierwszą pracę otrzymał w leśnictwie pod Olsztynem. Następnie został adiunktem (odpowiednik dzisiejszego zastępcy Nadleśniczego) w Nadleśnictwie Łosice nad Bugiem. Szybko awansował na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Podzamcze koło Garwolina. Stamtąd w 1962 roku trafił do Nadleśnictwa Pszczyna, gdzie do 1972 roku pełnił funkcję Nadleśniczego.
Adam Fickowski postrzegany jest przez współpracowników jako świetny organizator i wspaniały szef.
Przez wiele lat był zaangażowany w działalność Solidarności za co został uhonorowany odznaczeniem Zasłużony dla Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”. Był także prezesem Ludowego Klubu Sportowego w Starej Wsi. To z jego inicjatywy w Pszczynie wybudowano skocznię narciarską na której trenowali zawodnicy m.in. z Wisły.
Adam Fickowski to nie tylko człowiek wielkiego formatu to przede wszystkim leśnik. Efektem jego wieloletniej pracy są dorodne lasy w każdym miejscu gdzie kiedyś pracował.