Asset Publisher Asset Publisher

Zakończenie przebudowy wieży przeciwpożarowej

Nadleśnictwo Kobiór w listopadzie br. ukończyło modernizację dostrzegalni przeciwpożarowej w leśnictwie Promnice w ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów".

Wieża została wyposażona w nowoczesną kabinę obserwatora z galeryjkę   zewnętrzną pozwalającą  na rozszerzenie pola obserwacji oraz  na szybsze i dokładniejsze zlokalizowanie pożaru  a tym samym na  rozpoczęcie akcji gaszenia.

Jest to trzecia i ostatnia  wieża ppoż. funkcjonująca w systemie obrony przeciwpożarowej nadleśnictwa modernizowana w ramach tego projektu. Poprzednio- w 2017 r  wybudowano nową wieżę w leśnictwie Zgoń, która zastąpiła wieżę metalową, następnie  w 2018r - zmodernizowano dostrzegalnię w leśnictwie Wyry.

Lasy Nadleśnictwa  Kobiór są zakwalifikowane do  I i II strefy zagrożenia pożarowego i wykrywalność oraz właściwa lokalizacja dymów sygnalizujących pożar jest podstawą   sprawnego systemu obrony przeciwpożarowej.

Koszt modernizacji promnickiej wieży to  ponad 285 tyś zł brutto, z czego 207 tyś.  to  współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach Programu  Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowę wykonała firma  P.B. Komin-Piec-Bud Majcherczyk i Wspólnicy  Sp. j. z Bydgoszczy.