Asset Publisher Asset Publisher

Zbieramy kasztany i żołędzie - ulubiony przysmak żubrów!

Kasztany i żołędzie to prawdziwy przysmak zarówno żubrów jak również jeleni i danieli. W sezonie jesienno-zimowym możemy urozmaicić im dietę – zbierajmy kasztany i żołędzie.

Nadleśnictwo Kobiór, na terenie którego bytuje stado żubrów jak co roku ogłasza akcję zbioru żołędzi i kasztanów. Jesień to czas, w którym zwierzyna leśna gromadzi zapasy pokarmowe przed zimą. Żubry potrzebują ich najwięcej, a my możemy pomóc przetrwać im ten trudny czas.

Od września żubry powoli przygotowują się do zimy - zagryzają wierzchołkowe partie pędów zjadają grzyby, głównie opieńki. Kasztany i żołędzie są doskonałym przysmakiem dla zwierzyny - wyróżniają się wyjątkowym smakiem oraz zawartością mnóstwa składników odżywczych. Żołędzie są bogate w skrobia, białko i węglowodany, zawierają witaminy z grupy B, a także liczne minerały.

Zachęcamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do akcji. Pamiętajmy, że żołędzie i kasztany powinny być przechowywane w małych ilościach w suchym miejscu, najlepiej w kartonach a nie opakowaniach foliowych.

Akcję koordynuje Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Kobiór.

Tel. kontaktowy – 539 987 171.