Asset Publisher Asset Publisher

Konkurs „Dokarmiamy ptaki”

Nadleśnictwo Kobiór serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie przedszkola i szkoły podstawowe z obszaru nadleśnictwa tj. z powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego i mikołowskiego oraz Tychów, Rybnika, Jastrzębia Zdroju.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe. Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci zainteresowania i szacunku dla przyrody, potrzeby jej nieustannej ochrony oraz ukazanie bogactwa przyrodniczego lasów pszczyńsko-kobiórskich

Prace powinny być dostarczone w terminie do dnia 31 marca 2017 r.

Informacji na temat konkursu udzielają pracownicy nadleśnictwa:
Anna Tarkowska
Zygmunt Kwapis

 

Jak dokarmiać ptaki?
Zima to czas kiedy wszelkie leśne stworzenia wymagają troski i pomocy ze strony człowieka. Szczególnie uciążliwe dla zwierząt warunki panują, gdy las pokryje biały puch. Dokarmiając ptaki zimą należy pamiętać, aby wykładać karmę w tych samych miejscach przez cały okres zimowy. Mniej pracochłonną formą dokarmiania jest wywieszanie „ptasich pyz".
Ptaki przylatują w pobliże naszych domów, zwłaszcza zimą, gdyż doskonale wiedzą, że mogą spodziewać się czegoś smakowitego. Dlatego jeśli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy robić to regularnie!

Czym więc należy karmić ptaki?
Do karmienia ptaków używamy produktów naturalnych tj.: kasze, zboże, ziarna słonecznika, pestki dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki. Przysmakiem ptaków są kule łoju z oleistymi nasionami. Jest to pokarm wysokoenergetyczny, który pozwala na przetrwanie ciężkich mrozów. W karmniku można wywiesić słoninę, trzeba tylko zadbać o to, by była niesolona, gdyż sól dla ptaków jest szkodliwa. Słoninę powinno zmieniać się co 2-3 tygodnie, ponieważ tłuszcz ulega procesowi jełczenia, a jego spożycie jest niekorzystne.
Ilość karmy powinna być różna w zależności od warunków panujących na dworze, podczas wysokich mrozów – wyłóżmy jej więcej.
I tu uwaga, lepiej gdy karmniki znajdują się w miejscach osłoniętych od wiatru, z dala od szyb, w pobliżu krzewów lub innych osłon dających możliwość ucieczki przed drapieżnikami. W mieście nie zawsze jednak mamy taki wybór. Kilkudniowa obserwacja wystarczy by stwierdzić czy wybrane miejsce jest odpowiednie dla ptaków.