Asset Publisher Asset Publisher

Po raz trzeci sprzątamy z Prezydentem RP

Lasy Państwowe rozpoczęły trzecią edycję akcji „#SprzątaMY”, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Inauguracja akcji rozpoczęła się 15 czerwca od ogólnopolskiego sprzątania lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice, w której wziął udział Prezydent RP z małżonką.

W Nadleśnictwie Kobiór 22 czerwca śmieci będą zbierane w leśnictwach Radostowice i Międzyrzecze. 25 czerwca na terenie Leśnictwa Mokre planowana jest akcja sprzątania lasu w orzeskiej Zazdrości. Zbiórka chętnych przy ulicy Lipowej o godz. 10.00.

 

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu.

- Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach.